Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? 5 Muhteşem Öneri

Hemen çıkma oranı, SEO projelerinde en önemli değerlerden biridir çünkü bu değer ziyaretçinin sayfadan verim alıp alamadığını analiz etmemize fayda sağlar. Bunun yanında web sitenin alt yapısı da gerçekten çok mühimdir çünkü mobil uyumlu olup olmaması, site hızı gibi pek çok faktör de hemen çıkma oranını etkileyen faktörler arasındadır.

Hemen Çıkma Oranı Neden Yüksek Olur ?

Google Analytics aracıyla elde edilen Hemen Çıkma Oranı verisinin yüksek olmasının nedenleri;

1. Mobil Uyumluluğa Çok Önem Verim

Mobil internet kullanıcıları Masaüstüne göre daha az sabırlıdır. Çünkü mobil uygulamalarda aksiyon süresi daha kısa olduğu gözlemlenmiştir. Eğer Web siteniz, web tasarım sürecinde mobil uyumlu şekilde inşa edilirse bu sorunu kolayca atlatmış olacağız.

2. Kısa Metinler Oluşturun

İnternet kullanıcılarının büyük bir oranı aslında uzun ve detaylı metinler yerine kısa paragrafları okumayı daha fazla tercih ettiğini biliyor muydunuz? Hemen Çıkma Oranını direkt olarak etkileyecek bu durumu mutlaka önemseyin. Kısa ve net bilgiler aktardığınız başlıklar ve paragraflar oluşturun. (Benim web sitem’i bu konuda referans alabilirsiniz)

3. Video İçerik Kullanın

Web sitenizde video içerikler kullanarak oturum sürenizi uzatabilirsiniz. Ancak ilgili video içeriğin kullanıcılar tarafından izlenebilir olmasına çok dikkat edin.

4. Metinler İçin Profesyonel Destek Alın

Metin içerikleriniz için profesyonel kişilerden destek alın çünkü metinlerinizin okunabilirliği ziyaretçilerin metinin tamamını okumasına önemli bir etkide bulunacaktır ve bu durumda Hemen Çıkma Oranını ektileyecektir.

5. Ziyaretçiniz Gibi Düşünün

Sitenize adım adan ziyaretçilerin nasıl düşündüğünü ve neyi merak ettiğini analiz etmeye çalışın.

Bunu bazı zincir marketlerde ki reyon dizilimini örnek vererek anlatmak istiyorum. Marketten sadece içecek almaya girdiniz ancak hemen yanında içecekler birlikte ihtiyacınız olacak olan bardak var ister istemez aklınıza geliyor ve beyniniz bardak da satın alma dürtüsünü hayata geçiriyor.

Sizde bunun gibi ziyaretçinin ilgi duyduğu konuyla alakalı farklı içerikler üretip onun görebileceği yerlere konumlandırın.

Google Analytics Aracını Daha İyi Kullanın

Ziyaretçinin site içinde nasıl davrandığını en iyi analiz edeceğiniz araç olan Google Analytics aracını çok verimli kullanmalısınız. Verileri iyi analiz ederseniz eğer elde edilen sonuçlarla birlikte hemen çıkma oranına doğrudan etki edecek çalışmalar yapabilirsiniz.

  • En verimli sayfaları analiz edin
  • Oturum başına sayfa sayısını analiz edin
  • En sık ziyaret edilen 2. sayfayı analiz edin

bu analizlerle birlikte oluşturacağınız yol haritası gelecek aylardaki raporlarınızda olumlu şekilde sonuç verecektir.

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir